pondelok 9. júna 2014

Teória farieb (nielen pre zdobenie)

Teória je hnusné slovo. Aspoň pre tých, čo si ho spájajú so školou. Ale v tomto prípade! Verte mi, to tak nie je. Teória farieb je jednoduchá, nebudem tu vysvetlovať žiadne bludy, pôjde o praktické veci - ako namiešať farbu konkrétneho odtieňa, ako skombinovať farby, aby sa k sebe hodili a pridám aj niekoľko základných paliet, ktorými určite nikdy nič nepokazíte.

Vidím okolo seba čím ďalej tým viac toriet, na ktorých je vidno, že tvorca kládol veľký dôraz na konečný výsledok. Budem to volať dizajn, lebo je to návrh, a má veľa spoločného s návrhom produktu, obrazu, plagátu. Ak nie všetko. Dizajn v tortách vidím veľmi rada! A jeho neodmysliteľnou súčasťou je práca s farebnosťou. Cieľom je väčšinou vytvorenie harmonického celku.

Stretla som sa s názorom: "Ja keď chcem zelenú, tak namiešam z gélovky, a aká víde taká víde...." Zdvorilo som sa usmiala a zostala som ticho. Obrovská chyba. Už v škôlke sa deti učia, že zelená má odtiene. A nie je to len tak, je to kľúčová vec pri kombinovaní farieb. Takže...základné znalosti sa zídu, poďme na to.

Farby, nefarby

Nefarby sa nazývajú achromatické farby. Čierna, biela a sivá. Dajú sa skombinovať navzájom alebo s akoukoľvek farbou a vždy tvoria harmóniu. 


Základné (primárne) farby

Základné farby sú 3. Červená, žltá a modrá. Základné sú preto, že majú jednu zásadnú vlastnosť. V kombinácií s bielou z nich vieme vytvoriť akúkoľvek farbu. Skutočne nám stačia... každú farbu, ktorú chceme, si vieme namiešať. Zmiešaním všetkých troch farieb v rovnakom pomere získame napríklad čiernu. 


Zložené (sekundárne) farby

Zložené farby vzniknú zložením dvoch susediacich základných farieb. Zelenú teda získame zmiešaním modrej a žltej. Oproti každej zo základných farieb leží jej doplnková (komplementárna farba). Keď veďla seba uložíme komplementárny pár - základná + zložená farba, navzájom sa zdôraznia, ich kombinácia tvorí kontrast. 


 

Tým všimavejším neuniklo, že nám tu chýba ešte jedna farba. V prírode je hojne zastúpená. Hnedá je špeciálna farba a nie je zaradená do farebného spektra. Vznikne zmiešaním červenej a žltej s troškou modrej farby. 

Odtiene


Vzájomným miešaním susediacich farieb vieme vytvárať odtiene farieb. Keď do fialovej pridáte trochu modrej, vznikne Vám indigová. Keď do fialovej pridáte trochu červenej vytvoríte purpurovú. Ukážeme si to pridaním farieb do farebného kruhu. Takýmto miešaním dokážeme vytvoriť nekonečné množstvo odtieňov. No nie je to dokonalé? :)

 

Na farebnom kruhu vidíme, že susediace farby navzájom harmonizujú. Jednoducho sa kombinujú, ale neposkytujú dostatočný kontrast. Keď chceme dosiahnuť to, aby niektorá farba vynikla, teda kontrast,  vyberieme si farby, ktoré jej stoja oproti. 
Sýtosť

Sýtosť farby je jej intenzita, teda pomer farebnej a bielej zložky. V praxi to znamená, koľko farby pridáme do fondánu, alebo koľko bieleho fondánu pridáme do zafarbenej hmoty, aby sme získali želaný efekt. Pri výrobe toriet zväčša nepracujeme s príliš sýtymi farbami, pretože pôsobia "nejedlo". Sýte farby sa nachádzajú prevažne vo farebných akcentoch, preto si následne ukážeme, čo sa stane s farbami, keď do nich pridáme bielu. 


Farby v jednom stĺpci majú všetky rovnakú sýtosť a veľmi dobre sa navzájom kombinujú. Momentálne sú veľmi populárne napríklad pastelové farby - majú nízku sýtosť, teda vysoký obsah bielej. 
Naopak keď do farieb s rovnakou sýtosťou pridáme jednu s odlišnou, tá farba vynikne. Studené vs. teplé farby

Človek dokáže podvedome vnímať, akú "teplotu" vyžarujú farby. Aj na našom farebnom kruhu vidíme, že farby plynule prechádzajú z teplých do studených. Hoci niektoré farby sa javia, ako jednoznačne teplé (červená, oranžová...), alebo jednoznačne studené (modrá, zelená), ich teplotu dokážeme ovplyvňovať. V praxi to využijeme najmä tak, že keď chceme dosiahnuť napr. studenší odtieň ružovej, pridáme kvapku modrej. Keď chceme, aby bola ružová teplejšia, pridáme kvapku oranžovej. Teplotu farby však ovplyvňujú aj okolité farby. Ak napríklad okolo žltej dáme modrú a zelenú, pôsobi studeno. Ak k nej dáme červenú a oranžovú, pôsobí teplo.Ako namiešať ...?

Telovú farbu

Telovú farbu dostaneme, keď do bielej pridáme kvapku oranžovej a hnedej. Nikdy sa nám nepodarí vytvoriť telovú farbu zo žltej! Iba minionov, keď tak... :)


Farby, ktoré vyzerajú staro - staroružová, staromodrá...

Farbu, ktorá vyzerá staro namiešame tak, že pridáme trošku hnedej alebo žltej.


Trávovú zelenú, prírodnú zelenú

Zelená, ktorá sa vyskytuje v prírode je zriedkakedy v základnom stave. Prirodzenú zelenú získame tak, že do zelenej pridáme trochu hnedej a/alebo žltej. 


Tyrkysovú farbu, ako more

Základ je pekná jasná modrá a pekná jasná zelená :) Do modrej primiešavame po troškách zelenú, nie naopak. 


Bordovú, vínovú

Základnou farbou je červená do ktorej primiešame trochu fialovej farby. 


Koňakovú, karamelovú hnedú

Zmešaním žltej, červenej a trochy modrej vytvoríme hnedú farbu. Potom podľa potreby primiešame kvapku červenej. Pozor! S modrou treba veľmi opatrne. 


Podklad pre zlatú prachovú farbu

Zamiešame kúsok hnedej a oranžovej farby do žltej.
Farebné palety

Tón v tóne

Keď ste si neni istý kombináciou, či miešaním farieb, tortov v odtieňoch jednej farby nikdy nič nepokazíte. 

 Kontrastné farby

Výborné výsledky dosiahnete aj kombinaciou kontrastných farieb - modrá a červená sa nachádzajú na opačných častiach spektra. Všimnite si však, že nie je použitá základná modrá. Je do nej pridanej trocha hnedej, vďaka čomu sa "uzemnila" a pôsobia spolu s ostrou červenou harmonicky. Vo všeobecnosti platí, že jedna kontrastná farba stačí. 

Pastelové farby

Pastelové farby v tortách asi nikdy nevijdú z módy. Tešia sa obľube najmä pri detských tortičkách, kde je takáto farebnosť priam žiadaná. Všimnite si, že pri tejto tortičke sú všetky farby namiešané na spôsob "starých", teda do všetkých je pridaná žltá a hnedá a to ich významne spája. Farebné akcenty

Vyberte si jednu farbu, ktorá bude tvoriť farebný akcent k achromatickým farbám - čiernej, bielej, sivej. Alebo k neutrálnym farbám ako sú pastelové, či hnedá.

Prirodzené

Inšpirácia prírodou - určite áno. Je to dobrá cesta. Prirodzene sfarbené kvety dokážu na každej torte divy :) Netreba nič vymýšľať, to najkrajšie už aj tak vymyslela príroda za nás. 


Ako sa hovorí, fantázií sa medze nekladú. Ale hovorí sa aj, že pravidlá musíš ovládať, aby si ich mohol porušovať. A myslím si, že to je ešte väčšia pravda. Takže miešajte farby s láskou, radosťou a citom :) Teraz už určite viete ako na to. 

3 komentáre :

  1. Perfektne napísané, akurát potrebujem bordovú a teraz už viem, ako na to. 120 bodov zo 100 pre teóriu farieb! :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ďakujem, ukladám link.

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Ja mam len zakladne farby, zlta, modra, cervena, cierna a biela, potrebujem bordovu nejako namiesat :-)

    OdpovedaťOdstrániť